Haugalandet har bidratt til suksess for flytende havvind-park

Haugalandet bidro da betongelementene til Hywind Tampen ble produsert på Dommersnes. Nå leverer den flytende havvind-parken imponerende resultater.

Bilde fra Hywind Tampen. FOTO: OLE JØRGEN BRATLAND/EQUINOR

Equinor presenterte svært gode resultater fra Hywind Tampen under Floating Wind Days i Haugesund torsdag.

Hywind Tampen er den første fullskala flytende vindkraftparken i Norge, ble satt i drift på Tampen-feltet i Nordsjøen, mellom olje- og gassfeltene Snorre og Gullfaks, i november 2022.

Betongunderstellene til de 11 flytende havvind-turbinene i Hywind Tampen-parken ble som mange husker støpt på Dommersnes i Vindafjord i 2021, et delprosjekt hvor Ølen Betong fikk kontrakt på levering av 35.000 kubikkmeter betong.

Betong-fundament Dommersnes (Foto: Woldcam / Equinor ASA)

Etter litt over to års drift leverer Tampen nå resultater som gjør Equinor stolte.

Hywind Tampen hadde i første kvartal 2025 en oppetid på 95,2 prosent og en kapasitetsfaktor på hele 58,4 prosent – tall som plasserer prosjektet i verdenstoppen innen vindkraft. Totalt produserte parken 115,7 GWh strøm, som ble levert til Snorre- og Gullfaksfeltene. Dette bidro til en samlet reduksjon i CO₂-utslipp på 60.600 tonn.

– Jeg er svært fornøyd med resultatene på Hywind Tampen, sa Equinors fornybarsjef Siri Kindem under en presentasjon op Floating Wind Days i Haugesund torsdag 22. mai.

Equinor mener at Hywind Tampen viser at både teknologi og drift kan gjennomføres trygt og effektivt under krevende forhold – og gir samtidig verdifull erfaring som kan tas med inn i kommende prosjekter.

For leverandørindustrien er det også positivt at 60 prosent av leveransene i utbyggingsfasen kom fra norske aktører. Mange av disse har i ettertid fått nye oppdrag innen havvind internasjonalt.

Bygger videre på norsk sokkelkompetanse

Hywind Tampen driftes av Equinor fra selskapets kontor på Sandsli i Bergen, i tett samarbeid med olje- og gassvirksomheten. Dette gir både kompetanseoverføring og stordriftsfordeler:

Sjef for havvind i Eqionor, Siri Kindem, gjorde greie for hva selskapet har lørt så langt av Hywind Tampen-prosjekter under Floating Wind Days i Haugesund. FOTO: TORSTEIN TYSVÆR NYMOEN/HAUGALAND VEKST

– Vi får betydelige synergier ved å samarbeide tett med våre kollegaer innen olje og gass. Vi deler kontrollrom med Valemon, supplybåt med Oseberg, beredskapshåndtering med Gullfaks og vi bruker basen vår på Mongstad. Det gjør at vi kan dra nytte av et svært kompetent miljø med betydelig erfaring fra norsk sokkel, samt at vi reduserer driftskostnader. Hywind Tampen er svært viktig for å bygge kompetanse innen å drifte flytende havvind, sier produksjonssjef Arild Lithun i en pressemelding.

Et viktig teknologisk skritt

Hywind Tampen er det tredje teknologiske steget i Hywind-serien, etter Hywind Demo og Hywind Scotland. Med sine 11 turbiner og total kapasitet på 94,6 MW, er det det første flytende havvindanlegget som forsyner offshore olje- og gassinstallasjoner med strøm.

– Vi har utnyttet de gode vindforholdene i vinter svært godt. Nå som sommeren kommer forventer vi litt roligere vindforhold, og med det noe lavere produksjon. Men vi skal gjøre hva vi kan for å utnytte vinden så godt som mulig, sier Lithun.

De sterke resultatene kommer samme uke som Energidepartementet åpnet for prekvalifisering til Utsira Nord, og gir nytt momentum til Norges videre satsing på havvind.

Abonnér på våre nyhetsbrev