Sildikon Valley – disse gikk til topps

Sildikon Valley 2025 ble fredag 25. juli avsluttet med kåring av årets beste prosjekter – og fullt hus i aulaen på Høgskulen på Vestlandet, Campus Haugesund.

Fra ventre: Håvard Østebø, May Linn Kaarhus, Sivert Brattgjerd, Pavel Gulin og Ingeborg Owe har hatt sommerjobber i Bouvet og Haugaland Kraft, og fikk prisen for prosjektet med best samfunnsnytte. Daniel Lønning var også med på teamet, men var ikke til stede da bildet ble tatt. FOTO: Aleksandar Zecevic/Haugaland Vekst

Etter seks uker med idéutvikling, testing og samarbeid med næringsliv og kommuner på Haugalandet, fikk studentene endelig vise frem resultatene.

Prisen for beste samfunnsnyttige prosjekt gikk til studentene som har jobbet for Bouvet og Haugaland Kraft. Daniel Lønning, Pavel Gulin, May Linn Kaarhus, Sivert Brattgjerd, Ingeborg Owe og Håvard Østebø har utviklet en maskinlæringsmodell som kan forutsi hvor, når og hvorfor strømbrudd mest sannsynlig vil oppstå. Modellen kan gjøre strømnettet både mer effektivt og mer robust.

Innovasjonsprisen ble tildelt Haugesund kommune sine sommerstudenter Thea Lothe Nilsen, Erling Valen og Eirik Viland. De har utviklet «Helsekompasset» – et verktøy som skal gjøre det enklere for voksne over 40 år å holde seg aktive og friske, med fokus på lavterskeltilbud og brukervennlige løsninger.

Erling Valen og Thea Lothe Nilsen har jobbet i Haugesund kommune, og tok i mot prisen for beste innovasjonsprosjekt. Med på laget hadde de Eirik Viland, som ikke var til stede da bildet ble tatt. FOTO: Aleksandar Zecevic/Haugaland Vekst

Publikumsprisen gikk til Gassco, der Christian Naustvik Økland og Johannes Kaste har laget en datahub som henter, bearbeider og visualiserer utslippsdata ved hjelp av maskinlæring. Prosjektet viser hvordan kunstig intelligens kan bidra til bedre miljødata og mer treffsikre klimatiltak.

Johannes Kaste (t.v.) og Christian Naustvik Økland har hatt sommerjobb i Gassco, og vant publikumsprisen under Sildikon Valley-avslutningen. FOTO: Aleksandar Zecevic/Haugaland Vekst

Juryen bestod av ordfører i Haugesund Nils Konrad Bua, Harald Lønning fra Runwell og Solveig Røkenes fra Iteam. Publikum fikk også være med å stemme frem sin favoritt – og viste tydelig entusiasme for løsningene studentene presenterte.

Sildikon Valley er Haugaland Veksts sommerprogram for studenter, og gir deltakerne mulighet til å jobbe med reelle utfordringer for næringsliv og offentlig sektor i regionen. Målet er å bidra til økt rekruttering, innovasjon og bærekraftig utvikling på Haugalandet. I år har 35 studenter fordelt på 13 bedrifter på Haugalandet deltatt i Sildikon Valley-programmet.

Abonnér på våre nyhetsbrev