Tenker nytt om kompetanse
Representanter fra næringsliv, utdanning, offentlig sektor og helsevesen møttes hos Helse Fonna i Haugesund da Kompetanseforum for Haugalandet samlet seg til arbeidsmøte om den reviderte kompetansestrategien for regionen.
Møtet som fant sted onsdag 4. mars var en del av arbeidet med å oppdatere kompetansestrategien for Haugalandet, der Kompetanseforum fungerer som referansegruppe. Målet er å sikre at strategien og handlingsplanen speiler behovene i regionen og gir retning for samarbeid framover.
– Det samarbeidet vi har i regionen er nøkkelen. Derfor er det viktig at vi samler aktører rundt bordet og diskuterer hvordan vi kan møte kompetansebehovene sammen, sa Vibeke Klungland i Haugaland Vekst, som innledet møtet.

Hun pekte på at store endringer innen teknologi, energi, demografi og arbeidsmarked gjør det nødvendig med tettere samarbeid mellom kommuner, næringsliv og utdanningsinstitusjoner – og et tydeligere løft for realfag og teknologikompetanse tidlig i utdanningsløpet.
– Strategien skal gi retning og være et legitimeringsgrunnlag for tiltak og prosjekter i regionen. Den skal hjelpe oss å prioritere og jobbe mer koordinert, sa Klungland.
Nye løsninger i helsesektoren
Vertskapet Helse Fonna delte også erfaringer med hvordan helsesektoren arbeider med kompetanseutfordringer.
Ingrid Hovden Stava presenterte samarbeidsprosjektet Helse Campus Haugesund, som er etablert mellom Helse Fonna og Høgskulen på Vestlandet.
– Dette er et felles prosjekt der målet er å styrke samarbeid om utdanning, praksis, forskning og innovasjon, sa Stava.
Prosjektet skal blant annet se på bedre bruk av lokaler og fasiliteter, styrket forskningssamarbeid, utvikling av praksis for studenter og mer bruk av simulering i opplæring.
Et av målene er å gjøre regionen mer attraktiv for studenter og fagpersoner.
– Vi har behov for å rekruttere kompetent arbeidskraft, både lokalt, nasjonalt og internasjonalt, sa hun.
Asta Helene Enerstvedt i Helse Fonna fortalte om arbeidet med oppgavedeling i sykehuset, der målet er å bruke kompetansen mer effektivt.
– Oppgavedeling er helt nødvendig for å møte framtida, sa Enerstvedt.

Hun viste til konkrete tiltak der oppgaver flyttes mellom faggrupper eller støttetjenester styrkes, slik at helsepersonell kan bruke mer tid på pasientbehandling.
– Dette handler ikke om å redusere kvaliteten, men om å bruke kompetansen på riktig måte, sa hun.
Mange innspill til ny strategi
Etter innleggene arbeidet deltakerne i grupper med forslag til tiltak i den nye kompetansestrategien.
Blant temaene som ble diskutert var behovet for fleksible utdanningsløp, bedre kobling mellom utdanning og arbeidsliv og tiltak for å få flere inn i arbeidslivet.

Det ble også løftet fram at språkbarrierer kan gjøre det vanskelig for personer med utenlandsk bakgrunn å få brukt kompetansen sin i Norge, og at bedre språkopplæring og tydeligere kvalifiseringsløp kan bidra til å løse dette.
Flere deltakere pekte samtidig på behovet for bedre oversikt over hvilke karrieremuligheter som finnes i ulike bransjer, særlig innen helse.
Innspillene fra møtet tas nå videre i arbeidet med strategien og handlingsplanen.
Målet er å ha et oppdatert strategidokument klart i løpet av våren.
