Om Sildikon Valley
Med Sildikon Valley ønsker vi å utfordre de største talentene norske universiteter og høyskoler har å by på!
Som Sildikon Valley-student går du inn i en sommerjobb utenom det vanlige. I løpet av seks uker skal du sammen med andre studenter løse en reell utfordring som en bedrift står overfor.
Ikke nok med det – hver uke får dere mulighet til å delta på faglige og sosiale arrangement eksklusivt for Sildikon Valley-studenter. I slutten av juli venter den store finalen der dere presenterer løsningen på prosjektet foran alle studentene og prosjekteierne.
En fagjury tar stilling til hvem som er best i klassen og kårer de mest fremragende prosjektoppgavene i ulike kategorier. Her er det hard konkurranse og stor heder og ære til vinnerne!
Hvem kan søke?
Alle som tar høyere utdanning på bachelor-/masternivå kan søke på Sildikon Valley-jobber. De ulike stillingene vektlegger ulike studiebakgrunner.

Du må være villig til å sette av seks uker av sommeren din til å jobbe på Haugalandet, fra midten av juni til slutten av juli.
Hva får du?
- Løse reelle utfordringer med utgangspunkt i utdanningen din
- Sosiale og faglige samlinger hver uke, sammen med andre Sildikon Valley-studenter
- Nettverksbygging
- Relevant erfaring på CVen
- Lønn
- Gratis hybel (for deg som ikke har bosted i regionen)
- Inngående kjennskap til en fremoverlent region som alltid er på jakt etter talenter
- Tilgang til alumni-nettverk bestående av tidligere Sildikon Valley-studenter
- Gode referanser – og kanskje starten på en spennende karriere på Haugalandet?
Se hvem som var med i 2025
Vil du utfordre deg selv, bygge nettverk og CV og bli kjent med en av landets mest fremadstormende regioner?

Slik fungerer det
- Du søker sommerjobb hos den aktøren som pass best til din utdanningsbakgrunn
- Du blir ansatt hos oppdragsgiveren, som utbetaler lønnen din og har personalansvar for deg
- Vi tilbyr sosiale og faglige opplegg hver uke, der du møter de andre studentene og spennende bedrifter: design sprint, kick-off, utflukter, aktiviteter, bedriftsbesøk, prisutdeling og avslutningsfest, for å nevne noe.
- Mot slutten av oppholdet skal du/dere presentere løsningen på oppgaven foran en jury og et større publikum. De beste oppgavene vinner gjeve priser!
Historikk
Sildikon Valley så dagens lys i 2019 og er et tiltak i Haugaland Vekst sitt arbeid med omdømmebygging og talentrekruttering til regionen. Programmet har helt siden oppstarten vært en stor suksess og er et konsept som har kommet for å bli.
I løpet av de fire siste årene har 4600 studenter søkt på om lag 185 stillinger. I 2024 ble det satt ny rekord – 2000 søknader på om lag 50 ledige stillinger!
Aktuelt
Kompetanse går tapt
Næringslivet går glipp av høgt utdanna folk som alt bur på Haugalandet.
Åpnet dørene for første Mingel i Tysvær
Torsdag 5. mars inviterte Tysvær kommune til deres aller første Mingel – på nye Frakkagjerd ungdomsskole. Kvelden samlet både nye og kjente fjes til pizza, presentasjoner og lekne konkurranser i skolens imponerende lokaler.
Singel-Mingel traff blink: – Vi måtte stenge påmeldingen
Da Haugaland Vekst inviterte til Singel-Mingel i forbindelse med valentinsdagen, ble responsen så stor at arrangementet måtte flyttes og påmeldingen stenges. – Om folk finner kjærligheten, nye venner eller bare har hatt en hyggelig kveld, så har vi lykkes, sier Veslemøy Heggen i Haugaland Vekst.
Tester Singel-Mingel i valentinsuka
Jobb alene er ikke nok for å få folk til å bli. Nå tester Haugaland Vekst konseptet Singel-Mingel – en sosial møteplass for single – fordi mange som flytter til regionen alene, også flytter videre igjen dersom de ikke får et sosialt nettverk.